3 najczęstsze schorzenia związane z noszeniem nieodpowiednich butów

Konstrukcja butów, które nosimy, w wielu przypadkach nie uwzględnia strukturę i funkcję stóp lub nóg. Większość butów zapobiega naturalnej fleksybilności stopy i palców, ogranicza ruch palców, skraca lub osłabia ścięgno Achillesa oraz mięśnie łydek. W wyniku tego najczęściej pojawiają się żylaki, płaskostopie lub deformacje palców. Bardzo powszechna jest też artroza kolana, odciski, wrastające paznokcie lub zakażenia grzybicze.

Wiele z tych problemów jest związanych właśnie ze złym wyborem obuwia. Niektóre problemy można leczyć różnymi specjalnymi maściami, wkładkami do butów lub noszeniem specjalnego obuwia zdrowotnego. Czasami pomoże dopiero zabieg chirurgiczny.

 

Żylaki

 

Każda (nie tylko) kobieta marzy o pięknych nogach bez żylaków. Tym nieprzyjemnym schorzeniem cierpi każdy piąty człowiek. Czynnikiem powstawania żylaków jest (między innymi) noszenie nieodpowiednich butów.

 

Żylaki pojawiają się jako niebieskawe, nieatrakcyjne żyły wystające na powierzchnię skóry. Jeśli popękają one wewnątrz, powstają małe siniaki. Nie chodzi tylko o estetyczny, ale także o problem zdrowotny.

 

Żylaki na nogach powstają, gdy jest utrudniony przepływ krwi do serca, w wyniku czego krew gromadzi się w nogach. Zapobieganiu wystąpienia żylaków nie pomaga siedzący tryb pracy i brak ruchu. Więc jeśli czujesz stałe uczucie zmęczonych i ciężkich nóg, a nawet skurcze i obrzęki kończyn dolnych, uważaj. Twój organizm stara się Ci coś powiedzieć.

 

Oprócz kilku innych powodów, może być jeden z głównych powodów korzystanie z niewłaściwego obuwia. Nieodpowiednie są zbyt wąskie buty, tak samo jak buty na wysokich obcasach. Powinieneś je wymienić za wygodne, zdrowotne i szerokie buty o płaskiej podeszwie, które zapewnią Twoim nogom optymalne ukrwienie. Jeśli już zmagasz się z żylakami lub chcesz im uniknąć, zalecamy również noszenie specjalnych wkładek do butów lub medyczne elastyczne pończochy.

 

 

Płaskostopie

 

Problem płaskostopia jest często spotykanym problemem, zwłaszcza u dzieci. Ten temat jednak nie omija dorosłych. W młodym wieku mogą być wady usunięte z upływem lat, z coraz wyższym wiekiem sytuacja się komplikuje. Dzieci często dziedziczą płaskostopie, u dorosłych ten problem rozwija się jednak ze względu na inne, zewnętrzne czynniki.

 

Płaska stopa zaczyna pojawiać się wtedy, gdy wzdłużne i poprzeczne łuki nogi spadają i stopniowo zaczynają dotykać podłogi.

 

Przyczyny mogą być różne :

  • wiele godzin stania
  • ciężkie sporty
  • podnoszenie ciężarów
  • otyłość
  • noszenie nieodpowiednich butów

 

Ludzie, którzy mają problemy z płaskimi nogami, zazwyczaj gorej znoszą większe obciążenie fizyczne oraz długie stanie na nogach. Odczuwają ból od ud przez kolano aż do łydek lub bioder. Statyka naszych stóp, które są codziennie obciążane, może być osłabiona przez noszenie nieodpowiedniego obuwia.

 

Więc co można zrobić ?

 

Często chodzić boso, robić specjalne masaże stóp, dać nogom odpocząć lub też nosić buty ortopedyczne. Dla mniejszych powikłań będzie wystarczać zmieniać buty ortopedyczne w domu lub w pracy. Kiedy komplikacje są większe, buty ortopedyczne  powinno się nosić przez cały dzień. Łuk stopy mogą podnieść też wkładki ortopedyczne.

 

Deformacja palca

 

Najczęstszą przyczyną deformacji palca jest właśnie noszenie nieodpowiedniego obuwia. Do niewłaściwych butów należą szpilki, buty na wysokich obcasach lub zbyt wąskie i ciasne buty. Deformacja palca powstaje kiedy jest ucisk na palec. Najbardziej narażony jest zazwyczaj drugi palec (obok kciuka). Trzeci palec dzięki stałemu ucisku zwija się do góry, zaś drugi palec w dół. Efektem tego są nie tylko odciski i kurze łapki, ale także skurczony i zdeformowany palec. Aby zapobiec problemom z powstaniem zdeformowanego palca, wybierz odpowiednie buty medyczne bez wysokich obcasów a zwłaszcza takie, które mają wystarczająco duże miejsce dla palców. Ponieważ palce potrzebują wystarczająco dużo miejsca w bucie. Pomóc mogą też specjalne wkładki do butów.