Obuwie zdrowotne i konfekcyjne. Czy wiesz jaka jest zasadnicza różnica ?

Jeżeli chcielibyśmy spojrzeć na historię obuwia, będziemy musieli udać się do starożytniej Grecji i Rzyma. To właśnie tam stało się obuwie nie tylko praktyczną potrzebą człowieka, ale także wyrażeniem estetyki. Ponieważ żyli w ciepłym klimacie, ich obuwie było lekkie i przewiewne. Różnicę możemy dostrzec także w kształcie stopy naszych przodków. Kości palców były mocniejsze i bardziej wytrzymałe.

 

Reszta Europy, gdzie był chłodniejszy klimat, nosiła cieplejsze buty. Ciśnienie wytwarzane podczas noszenia tego obuwia powodował w większym lub mniejszym stopniu zmianę a późniejszy rozwój kształtu stopy aż do dziś.

 

Podstawowe rodzaje obuwia

 

Obecne obuwie jest przeznaczone do różnych celów. Chodzenie, bieganie, taniec, praca...ich wspólną cechą jest ochrona i okrycie stopy.

 

Ogólnie możemy obuwie podzielić na trzy kategorie :

 

1. Obuwie konfekcyjne – masowo produkowane „modne obuwie”

2. Obuwie zdrowotne – spełnia standardy noszenia zdrowych butów

3. Obuwie ortopedyczne – jest wykonane według indywidualnych potrzeb i wymagań klienta

 

Trendy mody vs.funkcja

 

Przeciętny konsument przy doborze obuwia orientuje się głównie jego wyglądem. Nie tylko kobiety, ale mężczyźni również coraz częściej sięgają po najnowszych modnych hitach. Dlaczego? Ponieważ jest tak podyktowane przez modnych krytyków, gwiazdy, czasopisma…. Ponieważ jest to odzwierciedlenie współczesnego społeczeństwa konsumpcyjnego.

 

Modny kształt, elegancja, wygląd oraz kolor jest często ważniejszy dla ludzi niż funkcja butów. Dlatego obecnie jest w sprzedaży głównie obuwie oznaczane jako „wysoko modne obuwie”. Jest to rodzaj obuwia konfekcyjnego. Materiały i typ budowy takiego obuwia są dobierane z uwzględnieniem najnowszych trendów mody.

 

W rzeczywistości takie buty są przeznaczone tylko do okazjonalnego noszenia. Konsument je jednak używa do codziennego noszenia. W związku z tym nic dziwnego, jeśli zużywają się bardzo szybko.

 

Konfekcyjne obuwie = problemy zdrowotne

 

Najgorsze jest to, że takie obuwie może powodować problemy zdrowotne. Konfekcyjne obuwie może po paru godzinach cisnąć, powodować obrzęki, ze względu na nieodpowiedni kształt. Później odciski, pęcherze, kurze łapki – to tylko początek poważniejszych chorób.

 

Do najbardziej powszechnych chorób należą :

 

- paluch koślawy (Halluks Valgus)

- różne deformacje palców

- ból kolan

- ból kręgosłupa

- ostrogi piętowe

- zaburzenia łuku stopy

- płaskostopie

 

Konfekcyjne obuwie wykończone jest wąską końcówką, która powoduje, że palce są w ciasnej pozycji. Dosłownie ignoruje naturalny kształt stopy. W takich butach nogi są ciasne i nieprawidłowo pracują.

 

Ciekawe jest to, że przyzwyczailiśmy się do takiego obuwia. Po prostu zamieniliśmy to co naturalne i wygodne za to, co jest znośne i bezmyślnie poddaliśmy temu nasze stopy. Zadaj sobie pytanie czy „moda” jest naprawdę warta dyskomfortu i powikłań.

 

Co wszystko spełnia obuwie zdrowotne i czym się różni od konfekcyjnego

 

Tak, wiemy. Pewnie uważasz, że obuwie zdrowotne noszą tylko starsi ludzie. Ponadto, nie jest ono zbyt estetyczne. Jest ono przeznaczone do użytku domowego czyli służy jako kapcie. Błąd. Obecne obuwie zdrowotne stara się dążyć za modą. I ta branża wie, co jest modne. Ale w przeciwieństwie do butów konfekcyjnych spełniają standardy zdrowotne.

 

Wystarczająca przestrzeń w obszarze palców

 

Dobrej jakości obuwie zdrowotne powinno zapewnić anatomiczny wierzchołek w kształcie stopy, co zapewnia dużo miejsca. Dla ludzi, którzy mają wyższe podbicie. Obuwie zdrowotne zapewnia wystarczającą ilość miejsca nawet dla osób o wysokim podbiciu.

 

Prawidłowa wysokość, szerokość i długość obcasów

 

Anatomicznie, najbardziej odpowiednia wysokość obcasów jest 4 cm. Im wyższy obcas, tym bardziej są obciążone palce stopy. Jednocześnie skracają się mięśnie łydek, ścięgna Achillesa i dochodzi do nadmiernego zużycia kolan i bólów kręgosłupa. Noszenie wysokich obcasów na dłuższą metę uniemożliwia dopływ krwi do kończyn dolnych, co z kolei prowadzi do obrzęków i tworzenia żylaków. Pięta powinna być również wystarczająco szeroka i mocna, żeby zapewnić stabilne chodzenie.

 

Idealny materiał

 

Z higienicznego punktu widzenia, przy doborze odpowiednich butów musimy się kierować także tym, z jakiego materiału jest wykonane obuwie. Obuwie zdrowotne jest zazwyczaj wykonane z materiałów naturalnych i przewiewnych. Zawiera ono również specjalne wkładki, które pochłaniają i odprowadzają wilgoć, co zapobiega powstawaniu bakterii.

 

 

Tłumienie drgań i odpowiednia waga

 

Obuwie konfekcyjne różni się od konwencjonalnego także rodzajem podeszwy. Podeszwa dobrej jakości musi mieć dużą zdolność tłumienia drgań, które powstają podczas chodzenia. Podeszwa powinna być doskonale elastyczna zwłaszcza w obszarze palców. Zapewni ona dobre odbicie stóp od ziemi. Waga buta powinna być jak najniższa. Według badań naukowych, na każde 100 gramów buta, musi noga jakby podnieść o jedną tonę więcej.