Martwi Cię Hallux Valgus (tzw. paluch koślawy ) ? Spisaliśmy wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.

Hallux Valgus jest terminem medycznym do bocznego wyboczenia palca na nodze. Jest to deformacja stawu dużego palca. Wada ta podlega ugięciu pierwszej kości a w kolei powala do drugiego palca. Deformację palca można zaobserwować gołym okiem jako wzrost kości stawu (egzostoza).

 

Wzrost kości powoduje znaczne problemy  ludziom przy doborze oraz noszeniu butów. Choroba ta dotyczy zwłaszcza kobiet powyżej 40 roku życia. W przypadku dziedzicznej predyspozycji i deformacji może ona wystąpić już w młodszym wieku. Mężczyźni stanowią tylko 15% całkowitej liczby pacjentów.

 

Obecnie modne obuwie jest ściśle szyte, dlatego właśnie ludzie z tym problemem nie potrafią go założyć. Nawet jeśli założą takie buty, po chwili zaczynają one cisnąć, co przyczynia się do problemów nie tylko nóg, ale kręgosłupa.

 

Przyczyny powstawania halluksów

 

Najczęstszą przyczyną powstawania halluksów są nieodpowiednie i zbyt ciasne buty. Halluksy częściej występują u kobiet. Powód jest prosty. Kobiety często noszą ciasne buty o wysokich obcasach lub niskiej podeszwie. Stopy w takich butach są cały czas uciskane i zdeformowane. Podczas noszenia wysokich obcasów jest rozkład masy na stopie niewłaściwy i prowadzi do skrajnego przeciążenia poprzecznego łuku. Zwiększa się również tzw. zakrzywienie w kształcie litery S w dolnej części kręgosłupa.

 

W utworzeniu oraz dalszym rozwoju deformacji stawu mają udział także skrócone scięgna, które przyciągają duży palec w kierunku małego palca. Zwiększa się wzrost kości, zaczerwienienie i przy dotknięciu pojawia się ból. Przegub może być sztywny i wyboczenie palca tak widoczne, że może zachodzić aż na drugi palec stopy.

 

Wrodzone predyspozycje

 

Zauważyłeś, że w Twojej rodzinie często występuje Hallux Valgus ? Prawda jest taka, że ta choroba może być także dziedziczna. Osłabienie więzadeł zwiększa ruchliwość stawów lub krzywizna kości śródstopia – i te czynniki genetyczne mogą wpłynąć na powstanie halluksów.

 

Hallux Valgus może także powstać przy poprzecznie płaskiej stopie. Jeśli leczysz się na płaskostopie, na pewno weź to pod uwagę.

 

Jak zapobiegać halluksom i co pomaga ?

 

Jeżeli nie chodzi o chorobę dziedziczną, halluksom można zapobiegać noszeniem odpowiedniego obuwia. Buty nie powinny być zbyt wąskie i nie powinny cisnąć.  Ogranicz noszenie wysokich obcasów. Jeżeli buty na wysokim obcasie są Twoim strojem roboczym, zalecamy mieć pod ręką też inne obuwie do wymiany.

 

Takie obuwie ma w swojej ofercie węgierska firma Dr.Batz. Chodzi o wysokiej jakości obuwie, które ma pozytywne działanie na zdrowie stóp oraz cały organizm. Jego jakość jest znana na całym świecie, dzięki czemu nabyło międzynarodowe wyróżnienie Superbrands.

 

W ofercie marki Batz możesz znaleźć kilka modeli butów zdrowotnych, które zapobiegają powstawaniu halluksów. Pierwszy model nadający się dla osób z wczesnym stadium halluksów jest damski model Mira. Ten model ma 5 stref. 5-strefowa technologia, oprócz tego, iż cały dzień trzyma stopę w odpowiedniej pozycji, jednocześnie korzystnie wpływa na cały układ nerwowy.

 

Takie obuwie zdrowotne :

 

- zwalnia obszar szyi

- poprawia krążenie krwi w obrębie głowy i miednicy

- harmonizuje układ trawienny i usprawnia proces oddychania

 

W ofercie e-sklepu Batz.pl znajdziesz także inne modele, jak np. MANKA i ZOE. Te modele są również wyposażone  5-strefową technologią, która pomaga łagodzić objawy halluksów.

 

Mężczyźni też znajdą coś dla siebie

 

Niestety, to schorzenie nie omija także facetów, chociaż dotyczy ich w znacznie mniejszym stopniu. Z kolekcji męskiej, nadaje się do zapobiegania oraz łagodzenia halluksów model ZORAN lub DUSAN. Jeżeli jesteś mężczyzna i masz większe podbicie, doskonałym wyborem jest model KZ, który ma szeroki zakres zapinania.

 

Rozwiąż problem halluksów z ekspertami !

 

Jeśli już masz halluksy, nie powinieneś polegać tylko na obuwiu zdrowotnym. Leczenie rehabilitacyjne jest skuteczne i pomaga zwłaszcza przy początkujących deformacjach.

Fizjoterapeuta stara się rozluźnić i wyciągnąć przegub palca, dzięki czemu przegub nie zostanie w niewłaściwej pozycji. Też nauczy Cię odpowiednich ćwiczeń, które zapewnią odpowiednią ruchliwość stawu. W ramach rehabilitacji pacjent uczy się prawidłowej techniki chodzenia oraz jak utrzymać dobrą postawę. Ćwiczenia rehabilitacyjne są zalecane jako profilaktyka po zabiegach operacyjnych.

 

Operacja hallux valgus

 

Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest operacja. Operacja jest zalecana wtedy, kiedy deformacja stawu jest tak poważna, że pacjent nie jest w stanie założyć buty, odczuwa ból, ma problemy z chodzeniem, zaczynają się pojawiać stany zapalne w miejscu deformacji lub obrzęk. Najczęstsze techniki operacyjne przy usuwaniu halluksów są :

- technika operacyjna według Trotta – przeprowadzana u pacjentów z najwyższym stopniem deformacji stawu palca

- technika operacyjna Austin – Chevron – przeprowadzana u pacjentów z mniejszym stopniem uszkodzenia stawu

- technika operacyjna według Kellera – u pacjentów ze zwyrodnieniem stawu śródstopia

 

Celem operacji jest osiągnięcie optymalnego kształtu stopy i wyeliminowaniu bólu. Niestety, nawet operacja nie gwarantuje, iż halluks nie pojawi się znowu. Dlatego jest ważne, żeby po operacji profilaktycznie zapobiegać powstaniu nowych halluksów.